Zabezpieczenie ratownicze Triathlonu Zimowego – STEELMAN 2017

Zgodnie z zapowiedziami w dniu 11.03.2017 odbył się pierwszy w Polsce Triathlon Zimowy. Organizatorzy dla uczestników przewidzieli niezwykle wymagające zadanie. Pierwszym etapem było przepłynięcie 300m w wodzie otwartej o temperaturze 3oC, przebiegnięcie 8km oraz przejechanie na rowerze 16km. Co ważne podczas całego etapu pływackiego uczestnicy nie mogli być ubrani w żadne elementy docieplające (pianki neoprenowe, spodenki czy choćby czepki z tego materiału), są to reguły pływania zimowego.

Nas czyli ratowników na szczęście te wymagania nie dotyczyły, choć musimy przyznać, że każdy członek grupy zabezpieczającej posiada doświadczenie w zanurzaniu się w wodzie o takich temperaturach (zimą regularnie morsujemy).
Bardzo pomogło nam to w przygotowaniu się do zabezpieczenia tej części imprezy i zrozumieniu problemów, z którymi mogliśmy się spotkać.

Podczas całej części pływackiej nie musieliśmy udzielać nikomu pomocy, choć pod jej koniec jeden z uczestników był bliski wyczerpania, Znajomość regulaminu, a co się z tym wiąże, świadomość grożącej mu w razie udzielenia pomocy dyskwalifikacji oraz stanowcza odmowa z niej skorzystania sprawiły, że wykorzystując siłę swojej woli i charakteru uczestnik ten ukończył etap pływacki jak i całe zawody, co pozwoliło mu zdobyć tytuł STEELMANA (człowieka ze stali), co w tym przypadku miało podwójne znaczenie.

Warto dodać, że była to już trzecia impreza z elementami pływania zimowego, którą zabezpieczaliśmy, co pozwala nam nieśmiało stwierdzić, że jesteśmy jedną z najbardziej doświadczonych grup w tym zakresie w Polsce. Nie mniej cały czas doskonalimy swoje umiejętności w tym zakresie, choć już w coraz cieplejszych warunkach.

Więcej zdjęć na naszym profilu FB